Imprezy tematyczne są obecnie w modzie. Motywy przewodnie wykorzystuje się przede wszystkim na wydarzeniach firmowych, ale też na balach sylwestrowych, domówkach i zabawach urodzinowych. Podpowiadamy kilka pomysłów na tego rodzaju imprezę.

Zalety imprez tematycznych

Impreza tematyczna, czyli zabawa z motywem przewodnim, której wszystkie elementy – dekoracje, menu, muzyka, atrakcje i oczywiście stroje uczestników – są dobrane pod ów motyw, pozwala wykorzystać pokłady kreatywności i poczucia humoru. Nawet jeśli motyw jest powtarzalny – jak w przypadku prawdopodobnie najpopularniejszych obecnie imprez tematycznych, czyli zabaw halloweenowych – wydarzenie za każdym razem jest nieco inne, choćby ze względu na inne stroje uczestników.

W przypadku imprez tematycznych już samo planowanie i organizacja jest zabawą. A, jak wiadomo, wspólna zabawa buduje więzi, które są ważne nie tylko w przypadku grup przyjaciół czy rodzin, ale też współpracowników – to przekłada się na lepszą atmosferę w pracy i lepsze relacje, a one z kolei pociągają za sobą większą produktywność.

Imprezy tematyczne mają jeszcze jedną zaletę – jeśli odpowiednio dobierzemy ich motyw, mogą zainteresować osoby, które na co dzień stronią od imprez integracyjnych.

Jak wybrać motyw przewodni imprezy tematycznej?

Pomysłów na imprezę przebieraną jest bez liku (poniżej zaprezentujemy niektóre z nich), wybór motywu przewodniego nie jest jednak prosty. Możemy wymyślić oryginalną tematykę lub zdecydować się na jeden z najbardziej popularnych motywów, musimy jednak upewnić się, czy będzie on interesujący dla potencjalnych uczestników. Jeśli nie – nie zaangażują się, być może nawet nie wezmą w imprezie udziału.

Mierzmy też siły na zamiary – jeśli wiemy, że nie uda nam się osiągnąć ciekawego efektu, bo nie mamy dostępu do lokalu, który pasuje do danego motywu, stroje lub menu byłyby trudne do przygotowania albo występują inne trudności, zrezygnujmy z pomysłu i wybierzmy inny. Motyw imprezy przewodniej nie musi być oryginalny ani skomplikowany – ważne, aby sprawił radość uczestnikom.

Imprezy tematyczne – pomysły

Poniżej prezentujemy 5 najbardziej popularnych motywów imprez przebieranych, a także kilkanaście pomysłów bardziej oryginalnych, nietypowych i nieco szalonych.

Impreza w stylu PRL

Imprezy w stylu PRL to prawdopodobnie jedne z najbardziej popularnych obecnie imprez tematycznych w naszym kraju. Ich organizacja jest stosunkowo prosta – klimat tamtych czasów można osiągnąć za pomocą łatwo dostępnych dekoracji, a niektóre lokale wręcz doskonale pasują do tego stylu. Trudności nie sprawia też menu, równie łatwo dobrać muzykę. Stroje uczestników także nie wymagają wiele pracy.

Ten pomysł na imprezę tematyczną nie jest jednak zbyt oryginalny. Jeśli chcemy osiągnąć efekt WOW, warto pokusić się o dodatkowe atrakcje, na przykład wodzireja lub zespół, grający covery z tamtych czasów.

Impreza tematyczna w stylu PRL w Hotelu Forum w Krakowie

Impreza w stylu hawajskim

Impreza w stylu hawajskim to kolejny klasyk imprez tematycznych: kwiatowe girlandy, kolorowe koszule, dekoracje z muszelek, dania z tropikalnymi owocami… Właśnie tropikalne owoce, podobnie jak kolorowe kwiaty, palmy, muszelki i różowe flamingi są elementami charakterystycznymi dla tego motywu.

Impreza w stylu hawajskim jest dość łatwa do zorganizowania, daje też dużo radości, zwłaszcza zimą, kiedy chcemy odpocząć od ponurej codzienności i marzymy o plażach i drinkach z palemką. To też doskonały pomysł na imprezę przebieraną, jeśli wśród uczestników są fani serialu Biały Lotos.

Impreza w stylu lat 20.

Kolejnym bardzo popularnym motywem przewodnim imprez przebieranych są kojarzące się z jazzem i beztroską zabawą lata 20. XX wieku. Jej organizacja wymaga jednak nieco wysiłku – lata 20. to elegancja i przepych, należy więc starannie wybrać lokal i zadbać o odpowiednie dodatki oraz menu. Detale mają znaczenie, dlatego warto zwrócić też uwagę na podawane alkohole – mniej do tego typu tematycznej imprezy pasuje piwo, bardziej whisky.

Klimatu dopełnią stroje uczestników – proste sukienki do kolan ozdobione frędzlami, spodnie z szelkami, eleganckie marynarki (najlepiej w prążki), lakierowane buty i stylowe dodatki, takie jak szelki, długie satynowe rękawiczki i opaski z piórami.

Impreza w stylu amerykańskim

Motyw amerykański może kojarzyć się różnie, ale zazwyczaj na imprezie w tym styli nie brakuje popcornu, muffinów, coli, steków, burgerów i innych potraw rodem ze Stanów Zjednoczonych. Do tego dochodzą dekoracje, takie jak plakaty amerykańskich sław oraz tematyczne gadżety, zazwyczaj w kolorze czerwonym lub w granatowe i białe pasy.

Uczestnicy imprezy w stylu amerykańskim mogą przebrać się za kowboja, koszykarza, pin up girl, Marylin Monroe, Elvisa lub inną amerykańską sławę – realną lub wymyśloną.

Impreza w stylu lat 90.

Lata 90. to zupełna swoboda – dużo kolorów, szeleszczące dresy ortalionowe, dżinsowe kurtki i spodnie (z podwyższonym stanem lub szerokimi nogawkami i obniżonym krokiem), flanelowe koszule w kratę oraz marynarki z szerokimi ramionami podkreślonymi poduszkami. Uczestnicy takiej imprezy tematycznej mają więc szerokie pole do popisu w kwestii stroju.

Na imprezie w stylu lat 90. bardzo ważna jest oprawa muzyczna. Nie może zabraknąć muzyki popowej i rockowej oraz hip-hopu z tamtego okresu, czyli takich wykonawców jak Backstreet Boys, Spice Girl, Nirvana, Bon Jovi, T.Love, Varius Manx, Liroy, Kaliber 44 czy Wilki.

Co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Zapewniamy indywidualne podejście, atrakcyjne ceny – i oczywiście pyszne jedzenie!

Inne pomysły na imprezę tematyczną

Powyżej zaprezentowaliśmy najpopularniejsze motywy imprez przebieranych, jednak nie warto się do nich ograniczać. Tego rodzaju zabawę można zorganizować na praktycznie każdy temat,  wszystko zależy od zainteresowań i upodobań jej uczestników. Interesującymi – i oryginalnymi – pomysłami na imprezę tematyczną może być:

 • impreza piracka – doskonały pomysł na imprezę w plenerze, najlepiej nad wodą
 • impreza mafijna – jej atrakcją może być mini kasyno czy bilard
 • impreza w stylu lat 70. – z muzyką disco i migoczącą kulą dyskotekową
 • podróże w czasie – czyli impreza, gdzie uczestnicy przebierają się za różne postacie historyczne
 • karnawał w Wenecji – z włoską kuchnią i maskami dla uczestników
 • Gala Oscarów – eleganckie wydarzenie, na którym dodatkowo wręczymy nagrody dla najlepszych pracowników
 • Gala Dundies – czyli inspirowany serialem The Office wieczór w stylu amerykańskim, wzbogacony o nawiązania do serialu, a przede wszystkim o zabawne (i czasami trochę złośliwe) nagrody wręczane pracownikom
 • impreza w stylu fantasy – atrakcją mogą być przyrządzane przez barmana eliksiry
 • Piekło i Niebo – uczestnicy przebierają się za Anioły lub Diabły i – opcjonalnie – rywalizują ze sobą w różnych konkurencjach
 • impreza stylizowana na wesele – z zabawami jak na oczepiny
 • impreza w stylu popularnego serialu – wspominaliśmy już seriale The Office i Biały Lotos, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić zabawę w stylu Stranger Things, Gry o Tron, Domu z papieru, Squid Game, Doktora Who, Peaky Blinders, Z Archiwum X, Wiedźmina, Mad Men, Wikingów czy Wednesday

Nawet najbardziej szalony pomysł na imprezę tematyczną jest dobry, pod warunkiem jednak, że zadbamy o wszystkie detale, a wybrany motyw zaangażuje uczestników.