Organizacja komunii w domu nie musi kojarzyć się z wielogodzinnym staniem w kuchni i problemami z usadzeniem gości. Dania, które zaspokoją różne kulinarne gusta, można zamówić, a dodatkowe meble wypożyczyć. Maj i czerwiec to także świetny czas na przeniesienie imprezy do ogrodu. Jak przygotować przyjęcie komunijne w domu? O czym należy pamiętać?
Plan to podstawa – komunia w domu
Chociaż przyjęcia w restauracji cieszą się dużą popularnością, to wielu rodziców decyduje się na wyprawienie komunii w domu. Takie rozwiązanie to tańsza alternatywa – rodzice, którzy szukają oszczędności, mogą w ten sposób zyskać nawet kilka tysięcy złotych, oczywiście w zależności od liczby zaproszonych osób. Zdarza się też, że na przyjęciu jest jedynie najbliższa rodzina, którą można ugościć we własnych czterech ścianach. Jak zatem zorganizować komunię w domu?
Zanim przystąpimy do organizacji komunii w domu, ustalmy listę gości i wyślijmy zaproszenia. Zastanówmy się także, jaki budżet możemy przeznaczyć na wyprawienie przyjęcia, czy będziemy przygotowywać potrawy samodzielnie, czy zamówimy catering. Komunia w domu może wydawać się ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym, jeśli jednak zdecydujemy się oddelegować część zadań profesjonalistom, urządzenie wystawnego obiadu będzie o wiele łatwiejsze (i przyjemniejsze).
Warto też zastanowić się, czy w domu jest odpowiednio dużo miejsca – goście powinni czuć się swobodnie, zarówno przy stole, jak i podczas zwykłych rozmów. Dobrym pomysłem jest organizacja komunii w plenerze – to propozycja dla właścicieli domów z ogrodem. Wiosenna aura zachęca do przebywania na zewnątrz, a posiłek zjedzony na świeżym powietrzu smakuje jeszcze lepiej. Dodatkowe meble, np. krzesła można wypożyczyć.
Przyjęcie komunijne w domu – jakie menu wybrać?
Smaczne i elegancko podane potrawy to gwarancja udanego przyjęcia. Nie inaczej jest w przypadku komunii w domu. Menu dostosowane do preferencji gości sprawia, że wszyscy będą zadowoleni. Z reguły na przyjęciach tego typu podaje się tradycyjne dania – takie, które smakują wszystkim. Rosół drobiowy, kotlety schabowe i ziemniaki to klasyka komunijnego menu, możemy jednak zaskoczyć gości bardziej wyszukanymi daniami.
Jeśli zależy nam na oszczędności, możemy przygotować potrawy samodzielnie, zwłaszcza gdy urządzamy komunię w domu na 20 osób. Warto jednak rozważyć zamówienie cateringu – to nie tylko gwarancja wybornych i różnorodnych potraw, ale także oszczędność czasu, co ma ogromne znaczenie w przypadku większej liczby gości. Komunia na 40 osób w domu może być dużym wyzwaniem, warto zatem ułatwić sobie zadanie.
Catering na komunię może uwzględniać zarówno lubiane przez większość gości specjały kuchni polskiej, jak i dania inspirowane tradycjami innych zakątków świata. Niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, pamiętajmy o tym, że na przyjęciu powinny się znaleźć:
- zupa,
- drugie danie,
- deser,
- przystawki,
- napoje.
Obok rosołu na stole może zagościć krem z pieczonych pomidorów – potrawa smaczna i lubiana przez wszystkich. Na drugie danie można zaserwować polędwiczki wieprzowe z sosem z leśnych grzybów podane z opiekanymi ziemniakami lub aromatyczną pierś z kurczaka w śmietanowym sosie tymiankowym. Po treściwym obiedzie czas na deser, np. tiramisu. Ważnym elementem przyjęcia jest także tort – gratka dla najmłodszych gości.
Na przyjęciu komunijnym nie może też zabraknąć tzw. zimnej płyty, która może uwzględniać np.
- domowy pasztet,
- sałatkę jarzynową,
- sałatkę z kurczakiem,
- deskę wędlin, mięs i serów,
- oraz wiele innych propozycji.
Usługi cateringowe to nie tylko przygotowanie potraw, ale również kompleksowa obsługa przyjęcia i aranżacja stołów.
Catering szyty na miarę
Organizujesz małe przyjęcie czy dużą imprezę? Dopasujemy catering do Twoich oczekiwań
Komunia w domu – dekoracje
Podniosły charakter uroczystości podkreślą odpowiednie dekoracje. Przewodnimi kolorami mogą być biel i złoto – to klasyczne barwy, które kojarzą się z sakramentem Pierwszej Komunii Świętej. Warto przełamać je zielenią, np. w postaci roślin.
Duże znaczenie mają również kwiaty – żywe, upajające swoim zapachem i po prostu piękne. Na przyjęciu komunijnym pierwsze skrzypce mogą grać białe róże zestawione z gipsówką i umieszczone w szklanych wazonach – to proste i efektowne kompozycje, w sam raz na komunię w domu.
Jak udekorować stół? Podstawa to biały obrus, na którym można ułożyć bieżnik wykończony złotą nitką. Nie zapomnijmy o serwetkach, winietkach i ozdobnych świecznikach. A co z innymi dekoracjami? Obecnie bardzo popularne są między innymi balonowe girlandy, które mogą stanowić oryginalne tło do zdjęć.
Komunia w domu – atrakcje dla najmłodszych
Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka – to on powinien znajdować się w tym dniu w centrum uwagi. Warto przygotować specjalne atrakcje dla dzieci, które umilą im czas. Jeśli organizujemy przyjęcie w ogrodzie, możemy wynająć dmuchany plac zabaw, zatrudnić animatora lub magika. Z kolei w mieszkaniu możemy urządzić karaoke – wystarczy telewizor i mikrofon.