Organizacja chrzcin rodzi wiele pytań i wątpliwości u rodziców. Jakie potrawy podać gościom? Gotować samodzielnie czy wybrać catering? I wreszcie, gdzie urządzić przyjęcie – w domu czy w lokalu? Podpowiadamy, jak krok po kroku zorganizować chrzciny, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i zapamiętać ten dzień na długo.

Krok 1. Lista gości i budżet na przyjęcie

Od możliwości finansowych rodziców w dużej mierze zależy forma przyjęcia – czy będzie to obiad w domu dla najbliższej rodziny, czy uroczystość zorganizowana w lokalu. Zanim przystąpimy do planowania imprezy, oszacujmy budżet, jaki możemy przeznaczyć na ten cel. Uwzględnijmy go przy tworzeniu listy gości – zdecydujmy, czy chcemy świętować w węższym gronie, czy marzymy o urządzeniu wystawnego przyjęcia. Na tym etapie warto też zamówić zaproszenia.

Krok 2. Organizacja chrzcin krok po kroku – lokalizacja przyjęcia

Chrzest święty to pierwszy sakrament, który przyjmuje małe dziecko. Ze względu na szczególny charakter uroczystości oraz wiek głównego zainteresowanego, do ceremonii i przyjęcia trzeba się dobrze przygotować. Chrzest jest z reguły hucznie świętowany w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Rodzice chcą zapewnić maluchowi najwyższy komfort, a gościom smaczny posiłek i miło spędzony czas. Z tego względu duży dylemat stanowi lokalizacja przyjęcia po chrzcinach.

Wiele osób decyduje się na zorganizowanie obiadu w restauracji – dzięki temu nie trzeba martwić się o przygotowanie potraw, obsługę gości i usadzenie ich przy stole czy dekoracje sali. Alternatywą dla imprez w lokalu jest wyprawienie przyjęcia w domu, zwłaszcza gdy rodzice dysponują dużym metrażem lub np. ogrodem. Nie trzeba samodzielnie przygotowywać dań – można zamówić catering na chrzciny (wraz z profesjonalną obsługą).

Krok 3. Jak zorganizować chrzciny – menu

Niezależnie od tego, gdzie urządzimy przyjęcie, musimy zadbać o odpowiednie menu. Powinno ono być dostosowane do preferencji gości, smaczne i elegancko podane. Warto postawić na tradycyjne potrawy polskiej kuchni – to klasyka, która zawsze się sprawdza. Na obiad można podać np.:

 • rosół,
 • żurek,
 • zupę pomidorową,

a na drugie danie:

 • kotlet schabowy,
 • filet z piersi kurczaka,
 • polędwiczki wieprzowe.

Jako dodatek można zaserwować pieczone ziemniaki, purée, bukiet warzyw, surówki oraz inne specjały.

Nie zapominajmy o przystawkach – zapewnijmy gościom wybór sałatek, mięs i serów czy dania z ryb. Do tego kawa, herbata, woda i soki. W menu uwzględnijmy też desery, np. tradycyjny sernik czy tiramisu. Do tego oczywiście tort, np. z motywami religijnymi, cukrowymi figurkami i napisem np. „Chrzest Święty Szymona”.

Catering szyty na miarę

Organizujesz małe przyjęcie czy dużą imprezę? Dopasujemy catering do Twoich oczekiwań

Krok 4. Dekoracje na przyjęciu

Organizacja chrzcin to także odpowiednia oprawa przyjęcia. Niezależnie od tego, gdzie zostanie ono urządzone, warto wybrać dekoracje, które będą podkreślały wyjątkowy charakter imprezy. Najlepiej, jeśli przyjęcie będzie utrzymane w określonym stylu, np. rustykalnym czy botanicznym. Z pewnością sprawdzą się:

 • dodatki z motywami sakralnymi,
 • balonowe girlandy,
 • personalizowane winietki,
 • kieszonki na sztućce,
 • bukiety pastelowych kwiatów w ozdobnych wazonach,
 • świeczniki na stołach,
 • bannery z imieniem dziecka.

Wybierając motyw przewodni przyjęcia, warto uwzględnić płeć dziecka. W przypadku dziewczynek popularne są dodatki w kolorze pudrowego różu czy złota. U chłopców można zdecydować się na pastelowy błękit czy zieleń, np. motywy roślinne.

Krok 5. Podziękowania dla gości

Po przyjęciu warto podziękować gościom za przybycie, choćby wręczając im drobny upominek – magnes na lodówkę, słodki drobiazg, spersonalizowaną świecę zapachową czy figurkę, np. gipsowego aniołka. Nawet niewielki prezent wywoła uśmiech na twarzy obdarowanego i będzie miłą formą podziękowania.