Zupa na przyjęcie nie musi być oryginalna, aby została doceniona – największą popularnością cieszy się klasyka. Niezależnie od tego, czy chcesz podać właśnie tego rodzaju danie, czy zastanawiasz się nad czymś bardziej nowoczesnym lub wykwintnym, w niniejszym artykule znajdziesz szereg podpowiedzi, które mamy nadzieję, zainspirują cię podczas doboru menu.

Zupy na przyjęcia okolicznościowe

Na przyjęcia rodzinne i okolicznościowe zazwyczaj podaje się zupy popularne i powszechnie znane: rosoły, barszcze, zupy gulaszowe i tym podobne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić je o nowoczesny twist lub zdecydować się na nieco bardziej oryginalne rozwiązania, pod warunkiem jednak, że wciąż będą to dania ze spektrum znanych smaków – ostra zupa z dalekiej Azji może nie przypaść do gustu wszystkim gościom.

Dobierając zupy na wesele i inne przyjęcia rodzinne, warto też pamiętać o potencjalnych ograniczeniach dietetycznych wśród gości. W dobrym tonie jest zapytać o nie wcześniej i przygotować specjalne menu dla wegan, wegetarian czy osób z nietolerancjami pokarmowymi. Można też rozwiązać tę kwestię inaczej i zdecydować się na takie menu, które będzie odpowiadało wszystkim. To, która z tych opcji jest lepsza, zależy od upodobań i oczekiwań zaproszonych osób.

Wśród gości na przyjęciach rodzinnych często są dzieci – popularnym rozwiązaniem jest przygotowanie dla nich oddzielnego menu. 

Najpopularniejsze zupy na wesele

Tradycyjny polski rosół to prawdopodobnie najpopularniejsza zupa na wesele czy inne przyjęcie rodzinne. Podaje się go na różne sposoby – zazwyczaj z makaronem, ale niekiedy zamiast makaronu pojawiają się kluseczki lub pierożki.

Na weselach popularne są też barszcze, żurki, zupa gulaszowa oraz flaki. Podobnie jak rosół, są one serwowane na różne sposoby – szczególnie dobrze prezentuje się żurek (najlepiej przygotowany na prawdziwym zakwasie z żytniej mąki) podawany w chlebie.

Większość znanych i lubianych domowych zup, takich  jak kapuśniak, krupnik, pomidorowa, ogórkowa itp. uchodzi za zbyt mało uroczyste, aby podawać je na weselach. Ostatnio jednak również one trafiają na weselne stoły, zazwyczaj jednak w bardziej nowoczesnej i eleganckiej wersji.

Podobnie jest z różnymi wariantami zupy grzybowej – nie jest ona tak popularna jak zupy wymienione wcześniej, ale należy do zup świątecznych, a więc uroczystych. Na weselach serwuje się zazwyczaj zupę grzybową przyrządzoną z różnych grzybów leśnych, podawaną z dodatkiem makaronu.

Catering szyty na miarę

Organizujesz małe przyjęcie czy dużą imprezę? Dopasujemy catering do Twoich oczekiwań

Jaka zupa na wesele odbywające się latem, a jaka – zimą?

Wspomniany wcześniej rosół to przykład zupy, która doskonale sprawdza się zarówno latem, ponieważ jest lekka, jak i zimą, gdyż należy do dań rozgrzewających. Zimą jednak warto zadbać o sycące dodatki.

Na weselach odbywających się w okresie letnim śmiało można podać tradycyjny litewski chłodnik lub inną zupę tego typu, na przykład pomidorowe gazpacho. Jeśli zależy nam na tym, aby zaserwować wykwintną zupą na przyjęcie weselne, możemy zdecydować się na chłodnik z szyjkami rakowymi.

Jeśli chodzi o zupy na wesele zimowe, to świetnym pomysłem są treściwe i sycące zupy gulaszowe oraz staropolskie żurki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są to zupy o intensywnych smakach, dlatego warto je podawać w parze z lekkim drugim daniem. Śmiało można je też serwować jako danie po północy.

Zupa na przyjęcie komunijne

Popularną zupą na przyjęciach komunijnych jest, podobnie jak na weselach, rosół. Często serwuje się też flaki – jednak decydując się na tę zupę, trzeba wziąć pod uwagę, że raczej nie jest ona lubiana przez dzieci, a biorąc pod uwagę charakter przyjęcia, prawdopodobnie będą one stanowić niemałą część gości. Jeśli zdecydujemy się na catering na komunię przygotowany przez profesjonalną firmę, możemy liczyć na rady z jej strony.

Zupa na przyjęcie rodzinne z okazji chrztu

Na chrzcinach, podobnie jak na innych przyjęciach okolicznościowych, króluje tradycyjny rosół. Jeśli chcemy pokusić się o bardziej nowoczesne danie, możemy wybrać warzywną zupę krem. My polecamy szczególnie krem z pieczonych pomidorów z łezką kwaśnej śmietany i oliwą oraz – oczywiście – tradycyjny rosół drobiowo-wołowy z makaronem i warzywami.

Wykwintna zupa krem

Jaką zupę podać dzieciom?

Dzieci bardzo lubią zupę pomidorową, jednak jak już wspominaliśmy, nie jest ona popularnym daniem na przyjęciach okolicznościowych – co jednak nie znaczy, że nie możemy jej zaserwować. Jeśli chcemy postawić na nieco bardziej elegancką zupę, która będzie smakować również dzieciom, możemy wybrać krem z pomidorów lub inną gęstą zupę warzywną. Dobrym pomysłem będzie też zupa owocowa, szczególnie jeśli przyjęcie rodzinne odbywa się latem.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po najbardziej popularne rozwiązanie, czyli rosół. Jest to zupa lubiana przez dzieci niemal tak powszechnie, jak pomidorowa. Można zdecydować się również na barszcz.

Zupy wegetariańskie i wegańskie

Wiele wspomnianych wcześniej zup – nawet rosół lub flaki – można przygotować w wersji wegetariańskiej bądź wegańskiej. Warto włożyć nieco wysiłku i zaskoczyć gości pysznymi flakami z boczniaków lub rosołem na bazie warzyw.

Jeśli chcemy uniknąć komplikacji, możemy postawić na prostsze rozwiązanie i podać na przyjęciu taką zupę, której oryginalny przepis jest wegetariański lub wegański. I tak wszelkie warzywne zupy kremy oraz chłodniki często są wegańskie, podobnie jak barszcz (o ile przyrządzamy go na bulionie warzywnym). Z kolei chłodnik litewski – jeśli nie gotujemy go na rosole – jest wegetariański.