Bankiet amerykański to jedna z najpopularniejszych form bankietowych ze względu na swoją uniwersalność. Świetnie sprawdza się jako zwieńczenie ważnego wydarzenia takiego kongres czy konferencja. Jest idealną okazją do celebrowania rozmaitych osiągnięć, przywitania lub pożegnania gości podczas kilkudniowych wydarzeń czy też szansą na rozmowy i spróbowanie doskonałych posiłków, które są podstawą każdego bankietu. Dowiedz się, czym charakteryzuje się bankiet amerykański.

Bankiet amerykański – co to?

Bankiet amerykański jest jednym z najpopularniejszych rodzajów bankietów. To forma pośrednia między bankietem angielskim a zasiadanym.

Bankiet angielski zazwyczaj nie trwa dłużej niż 3 godziny i odbywa się w pełni na stojąco. Organizuje się go przeważnie dla dużej liczby gości. Z kolei podczas bankietu zasiadanego, jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy zasiadają przy stolikach, na których serwowane jest jedzenie, a samo wydarzenie może trwać wiele godzin. Bankiet amerykański natomiast czerpie z obu rodzajów wspomnianych bankietów – i dlatego często bywa nazywany bankietem mieszanym.

Czym wyróżnia się bankiet amerykański?

Bankiet amerykański jest najbardziej uniwersalnym rodzajem bankietu, właśnie ze względu na swoją mieszaną formę – goście mają miejsca siedzące przy stolikach, ale posiłki serwowane są na stołach bufetowych. Znacząco ułatwia to integrację gości oraz zawieranie nowych znajomości, ponieważ umożliwia swobodną rozmowę oraz wymianę uwag pomiędzy każdym z uczestników. Jednocześnie nie można odmówić mu elegancji, co niewątpliwie jest jego dużą zaletą.

W czasie bankietów amerykańskich konieczne jest zadbanie o odpowiednią liczbę miejsc siedzących dla wszystkich gości, a także o catering bankietowy. Stoliki dla gości najczęściej ustawia się w literę T lub U, chociaż obecnie coraz popularniejszą formą przyjęć amerykańskich staje się regularne rozstawienie okrągłych stołów w różnych częściach sali. Z kolei stoły bufetowe są zazwyczaj umiejscowione na jednej z krawędzi sali.

W jakich okolicznościach najlepiej zorganizować bankiet amerykański?

Bankiety amerykańskie są idealną opcją na wesela oraz inne ważne wydarzenia rodzinne – rocznice, komunie czy chrzciny. Mogą być także doskonałym posunięciem, kiedy organizujemy cykliczne spotkania rodzinne w celu podtrzymania więzi.

Tego rodzaju bankiety są również bardzo chętnie wybierane podczas organizacji eventów dla zamkniętej grupy osób, na przykład na powitanie lub pożegnanie uczestników konferencji.

To także jeden z najlepszych sposobów na integrację zespołu firmowego lub podziękowanie ważnym kontrahentom. Dużą zaletą bankietów amerykańskich jest właśnie ich elastyczność – sprawdzają się dobrze w różnych sytuacjach, ponieważ są eleganckie, gwarantują uroczystą formę, a jednocześnie swobodę charakterystyczną dla bankietów angielskich.

Skorzystaj z naszego doświadczenia

W portfolio mamy obsługę cateringową zarówno niewielkich wydarzeń, jak i eventów na tysiące osób

Jak powinien wyglądać catering na bankiecie amerykańskim?

Catering bankietowy podczas bankietów amerykańskich powinien mieć dwojaką formę. Podstawą są oczywiście dania gorące dla gości, ale nie może zabraknąć także wykwintnych przekąsek, na których obsługa stale uzupełnia braki. Wśród proponowanych dań gorących na bankiecie mieszanym mogą się znaleźć:

  • zupy i kremy takie jak krem z zielonego groszku, zupa brokułowa, rosół z kury czy zupa grzybowa,
  • pieczona kaczka z warzywami, polędwiczki w sosie grzybowym, schab nadziewany suszoną śliwką, a jako danie główne dla wegetarian pierogi ruskie, roladki z warzywami czy camembert z żurawiną oraz gruszką,
  • jako deser świetnie sprawdza się szarlotka z lodami, tiramisu czy beza z musem z malin.

Przekąski i tzw. finger foods na bankiet amerykański

Na bankietach amerykańskich dania gorące podaje się zazwyczaj co około 2-3 godziny, a pomiędzy nimi goście mogą skosztować przekąsek na słodko i na słono.

Jeśli chodzi o słone przekąski, świetnie sprawdzają się potrawy bazujące na:

  • serach – w szczególności serach twardych takich jak radamer, gouda i cheddar. Idealnie komponują się z oliwkami, winogronami czy mango (oraz ewentualnie odpowiednio dobranym winem). To bardzo bezpieczna opcja, lubiana przez większość uczestników przyjęć bankietowych.
  • owocach morza – krewetkach czy małżach, do których podobnie jak do serów można dopasować dobre wina. Warto jednak uważać z tą opcją, ze względu na to, że owoce morza są popularnym alergenem. W przypadku ich wyboru warto zadbać także o dostępność alternatyw.
  • mięsach – szynkach, kiełbasach, roladkach, a także niewielkich szaszłykach mięsnych i kanapeczkach.
  • warzywach – w szczególności kanapeczkach z warzywami, koreczkach, placuszkach warzywnych, tortillach czy galaretkach, które są równie popularne jak przekąski mięsne.

Bardzo popularne są też tzw. finger foods, czyli drobne przekąski “na jeden kęs”, spożywane wyłącznie za pomocą rąk. Chociaż tego rodzaju żywność początkowo kojarzona była z jedzeniem podawanym na ulicach miast i w food truckach, obecnie coraz częściej spotykamy je na bankietach oraz bardziej uroczystych wydarzeniach.

Co może znaleźć się w propozycjach finger foods? Przede wszystkim małe hamburgery, kanapeczki bankietowe, nadziewane ciasto francuskie np. z grzybami czy mini wrapy, które z pewnością skradną serce większości uczestników bankietu.

Z kolei wśród przekąsek na słodko mogą znaleźć się tartaletki, słodkie ciasteczka, koreczki czy mini galaretki. Doskonale sprawdzają się makaroniki i ciasta takie jak piernik, szarlotka czy sernik wiedeński.

Planując przekąski podawane na bankiecie, warto uwzględnić również osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych. Obecnie cateringi są skłonne do przygotowywania propozycji wegetariańskich, wegańskich, bez laktozy czy bez glutenu. Z pewnością zadbanie o komfort również osób stosujących diety wykluczające, zostanie bardzo pozytywnie odebrane przez zaproszonych gości. Istotne jest wówczas jedynie to, by odpowiednio oznaczyć takie przekąski np. chorągiewką lub plakietką. Można także zdecydować się na umieszczenie ich na oddzielnym stole tak, by wykluczyć ryzyko pomyłek.

Napoje oraz alkohol podczas bankietu

W menu bankietowym nie może zabraknąć napojów. Obowiązkowe są kawa, herbata, świeże soki owocowe lub owocowo-warzywne oraz woda. W zależności od charakteru wydarzenia dobiera się też rodzaje alkoholi – najczęściej jest to wino oraz szampan. Podczas bankietów znaczenie ma również kolejność podawania alkoholi. Ogólna zasada mówi, że w pierwszej kolejności podaje się wina lekkie i wytrawne, dlatego zazwyczaj najpierw serwuje się białe wina, a dopiero później czerwone. Wina słodkie podajemy natomiast dopiero pod koniec wydarzenia. Oficjalne przywitanie może mieć formę toastu z kieliszkiem szampana.