Jedzenie to jedna z najistotniejszych kwestii podczas organizacji wesela – składa się na to, czy wydarzenie będzie odbierane jako udane. Nic więc dziwnego, że dobór menu na wesele to kwestia, która budzi sporo emocji u każdej Pary Młodej. Jedzenie powinno być różnorodne, estetycznie podane i smaczne, a przy tym uwzględniać potrzeby gości o szczególnych wymaganiach żywieniowych. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w menu na przyjęcie weselne.

Co powinno znaleźć się w menu weselnym?

Liczbę dań gorących dobieramy pod kątem planowanej długości wesela. Jeśli przyjęcie weselne zacznie się dosyć późno i skończy wcześnie, wystarczą 2-3 dania. Gdy decydujemy się na zabawę do rana, trzeba zadbać o 4-6 posiłków. Oprócz dań gorących, czyli zupy lub kremu oraz drugiego dania, na weselu nie może zabraknąć:

  • przystawek – podawanych przed daniami gorącymi,
  • przekąsek – czyli tzw. zimnej płyty lub bufetu,
  • deseru – który zazwyczaj podawany jest jako ostatni,
  • tortu – o określonej godzinie, pomiędzy posiłkami,
  • napojów – soków, wody, kawy, herbaty oraz różnych rodzajów alkoholi.

Jakie przystawki na wesele wybrać?

Przystawki na wesele powinny być kolorowe i różnorodne. Trzeba skonsultować ich wybór z szefem kuchni, gdyż muszą być dopasowane do dania głównego oraz pozostałych posiłków. Wśród lekkich przystawek, które najczęściej przypadają gościom do gustu, znajdują się sałatki z kurczakiem, śledzie w śmietanie, tatar wołowy, krokiety na ciepło, tartaletki czy faszerowane cukinie. Przystawki często podaje się na ciepło.

Jakiego rodzaju dania na wesele wybrać? Propozycje menu weselnego

Jakie dania na wesele sprawdzą się najlepiej? Wystarczająco wyszukane, ale nie przesadzone. W przypadku tradycyjnych, polskich lub góralskich wesel, świetnie sprawdzą się dopasowane do nich potrawy np. inspirowane kuchnią staropolską lub regionalną. Wśród klasycznych propozycji kuchni tradycyjnej na weselach można znaleźć:

  • żur staropolski, bulion z kury z warzywami i makaronem lub krem grzybowy,
  • bigos staropolski z grzybami oraz mięsem,
  • zrazy zawijane z cebulką oraz surówkami,
  • pieczeń w sosie myśliwskim, z dodatkiem grzybów oraz kopru,
  • kotlet z piersi z kurczaka lub panierowany schabowy wraz z zestawem surówek oraz ziemniakami.

W przypadku wydarzeń nowoczesnych dania gorące na wesele powinny być nieco bardziej oryginalne – mogą być inspirowane dorobkiem innych kultur lub podane w ciekawy sposób.

Trzeba pamiętać o tym, by podczas komponowania menu weselnego wziąć pod uwagę porę roku. Serwowanie potraw ciężkich i rozgrzewających w lecie będzie nie na miejscu, podobnie jak podanie lekkich oraz kolorowych dań w zimie. Każde menu weselne powinno uwzględniać porę roku, świeże, sezonowe warzywa i owoce oraz temperatury panujące na zewnątrz.

Jakie dania wegetariańskie na wesele są popularne?

Wśród propozycji dań wegetariańskich na wesele dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju makarony, tortille oraz lasagne, na przykład z dodatkiem szpinaku i mozzarellą, z kozim serem, miodem oraz tymiankiem czy suszonymi pomidorami, nasionami oraz serem fetą.

Dania wegańskie na wesele powinny bazować wyłącznie na składnikach pochodzenia roślinnego – w tym przypadku niedopuszczalne jest mleko, śmietana czy jajka, nawet jako baza do sosu. Mimo to skomponowanie wegańskiego menu wcale nie jest. W tym przypadku warto skoncentrować się na warzywach, makaronach, strączkach oraz tofu. 

Na weselach, na które zaproszone są osoby niejedzące mięsa, zazwyczaj podaje się dwie wersje menu. Wówczas warto poinformować obsługę o tym, przy których stolikach będą zasiadać wegetarianie lub weganie, by kelnerzy mogli bardziej dostosować podawane dania do gości.

Jeśli oprócz dań ciepłych decydujemy się na szwedzkie stoły, być może warto postawić dwa – jeden z przekąskami mięsnymi, drugi natomiast z pasztetami z fasoli, sałatkami owocowymi, koreczkami, grzankami i tortillami.

Dania główne na wesele – nietypowe propozycje

W zakresie nietypowych propozycji na wesele możliwości są praktycznie nieograniczone. Istotne jest jedynie to, by pozostawały na gruncie dobrej sztuki kulinarnej. Profesjonalny kucharz z pewnością doradzi, co najlepiej wybrać, by goście byli zadowoleni, a jednocześnie zdumieni oryginalnością propozycji. Jeśli decydujemy się na dania orientalne, warto pamiętać, że nie każdy musi przepadać za odmiennym stylem gotowania. Wtedy może warto serwować nietypowe propozycje na zmianę z tradycyjnymi daniami kuchni polskiej. 

Jeśli nie chcemy ryzykować, że zbyt odległe kulturowo dania nie posmakują zaproszonym, warto zdecydować się na kuchnię regionalną. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie na weselu pokazów live-cooking. Można wtedy obserwować, jak kucharz przygotowuje dania na żywo.

Zamawiając catering na wesele, warto zapytać osoby z obsługi o to, na co decydowały się inne pary poszukujące oryginalnych propozycji.

Niech będzie pysznie na Twoim weselu!

Zapewniamy smaczne dania i profesjonalną obsługę

Menu weselne, a charakter wydarzenia

Potrawy często dobiera się do tematu przewodniego wesela – przykładowo w przypadku wydarzeń o charakterze rustykalnym na talerzach powinny dominować barwy ziemi. Jak już wspominaliśmy wcześniej, nie warto ryzykować z nadmiernymi szaleństwami. Warto pamiętać o tym, że wesele to czas nie tylko dla Pary Młodej, ale okazja do wspólnego świętowania wraz z gośćmi. Trzeba zatem stworzyć takie warunki, by każdy wyszedł z przyjęcia zadowolony.

Podczas komponowania menu weselnego trzeba pomyśleć także o dzieciach – z pewnością niektórzy rodzice zechcą zabrać swoje pociechy ze sobą. Standardowe propozycje z menu dziecięcego to krem z pomidorów lub rosół z makaronem czy nuggetsy z kurczaka.

Desery, tort oraz inne słodkości na weselu

Istotnym punktem każdego menu weselnego są oczywiście także desery oraz tort. Catering zajmujący się dostarczeniem pozostałych posiłków weselnych może zająć się również tortem. Najczęściej jednak Pary Młode decydują się na ich wcześniejszą degustację. Wśród najbardziej bezpiecznych wyborów wymienić można tort śmietankowy, czekoladowy i owocowy.

Desery, które zawsze się sprawdzą niezależnie od zaproszonych gości to przykładowo sernik z lodami, szarlotka lub pucharki lodowe wraz z bitą śmietaną. Co ciekawe, niektóre z tych propozycji z łatwością można przygotować również w wersach uwzględniających nietolerancje pokarmowe czy specjalne wymagania żywieniowe.