Dekoracje stołu są bardzo istotne – to one informują o randze przyjęcia oraz pokazują, że uroczystość została zaplanowana w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Nierzadko to detale cieszą najbardziej i sprawiają, że stół prezentuje się nienagannie. Bezpośrednio wpływają one także na samopoczucie osób zaproszonych. Dowiedz się, jak udekorować stół na przyjęcie, by zachwycić wszystkich gości.

Jakie są najpopularniejsze dekoracje, znajdujące się na stołach?

Na najbardziej formalne okazje takie jak chrzciny, komunie czy wesela wybieramy zawsze białe obrusy oraz materiałowe, elegancko złożone serwetki. W przypadku mniej oficjalnych przyjęć okolicznościowych np. rocznicowych, spotkań pracowniczych czy bankietów konferencyjnych można postawić na bieżniki na stół oraz serwetki jednorazowe z motywem nawiązującym do tematyki wydarzenia. Wówczas częstym wyborem są też obrusy w innych kolorach niż biel.

Wśród najbardziej popularnych dekoracji z pewnością znajdują się najróżniejsze gatunki kwiatów oraz świece, które zawsze tworzą wyjątkowy nastrój szczególnie wieczorami. Nieco bezpieczniejszą alternatywą dla świec są osłonięte lampiony i latarenki, które polecane są zwłaszcza wtedy, jeżeli wśród gości obecne są dzieci.

Trendy kolorystyczne a dekoracja stołu na przyjęciu okolicznościowym

Pamiętajmy, że niezależnie od okazji w zakresie kolorów najlepiej sprawdza się prostota i minimalizm. Trendy związane z kolorami w różnych sezonach zmieniają się i przemijają, natomiast klasyka obroni się zawsze. Stąd też na wydarzenia organizowane w ciągu dnia najlepiej wybrać biel, pastele i inne stonowane kolory, natomiast na wieczór można pozwolić sobie na nieco ciemniejsze obrusy czy bardziej ekstrawaganckie, np. delikatnie błyszczące dodatki.

Decydując o tym, jakie kolory powinny znaleźć się na stole, trzeba wiedzieć, że największym potencjalnym problemem będzie ich nadmiar. Planując udekorowanie stołu, wybierzmy jeden kolor dominujący oraz maksymalnie dwa kolory poboczne, które będą stanowić jedynie akcent. Większa ilość barw na stole może wprowadzić chaos, zamęt oraz wrażenie przesytu.

Najmodniejsze dekoracje, czyli elementy naturalne

Obecnie najmodniejsze dekoracje stołu na przyjęcie to te, które stworzyła natura. Najchętniej wybierane są duże ilości kwiatów, trawy ozdobne, a w szczególności – pampasowe. Prym wiodą także naturalne dekoracje sezonowe – w okresie zimowym i świątecznym są to szyszki oraz gałązki, na jesień wybiera się kasztany i dynie, na wiosnę bazie, a w lecie popularne są kwiaty polne czy jarzębina.

Z płatków kwiatów często przygotowuje się wypełnienia do świeczników – można umieścić je w kuli z wodą oraz dodać do tego pływającą świeczkę. Obecnie w modzie są właściwie wszelkie dekoracje nawiązujące do natury oraz takie, które są wielokrotnego użytku. Stopniowo odchodzi się od wszechobecnego plastiku oraz ogranicza produkcję śmieci do minimum.

Catering szyty na miarę

Organizujesz małe przyjęcie czy dużą imprezę? Dopasujemy catering do Twoich oczekiwań

Podstawowe zasady dotyczące dekoracji stołów

Każdorazowo dekorując stół, trzeba pamiętać o tym, że dekoracje i kwiaty nie mogą zasłaniać osób siedzących po przeciwnej stronie – utrudniałoby to utrzymanie kontaktu wzrokowego czy prowadzenie rozmów i byłoby swoistym faux-pas. W zakresie kwiatów dobrze jest też powstrzymać się od gatunków roztaczających w pomieszczeniu bardzo silną woń. Nie wszyscy przepadają za intensywnymi zapachami, a co więcej niektórzy cierpią na bóle głowy przy długotrwałej ekspozycji na silne bodźce zapachowe. Podczas przyjęć rezygnujemy także całkowicie ze stosowania świec zapachowych.

Dekoracje, które mają znaleźć się na stołach okrągłych, dobieramy tak, by miały kształt koła. Analogicznie postępujemy z dodatkami układanymi na stołach kwadratowych i prostokątnych – stworzy to wrażenie harmonii i dopasowania. Jeżeli organizowane przyjęcie będzie zasiadane, stół w każdym miejscu powinien być udekorowany tak samo – obowiązuje tutaj ścisła powtarzalność.

Ułożenie naczyń oraz sztućców warunkuje kolejność ich używania. Czasami praktykuje się też owijanie ich w serwetki lub chowanie do specjalnych kieszeni, które znajdują się przy nakryciu – takie rozwiązanie wybierane jest szczególnie podczas wydarzeń o niższym stopniu formalności. Estetycznie złożone serwetki powinny znaleźć się po lewej stronie nakrycia, ale bywa, że tworzy się z nich także zachwycające kształty lub stosuje pierścienie do serwet – wtedy układa się je na talerzach. Winietki stawia się obok nakryć lub rzadziej – na nich.

Kiedy decydujemy się na catering okolicznościowy, firmy, które zajmują się jego dostarczaniem, przeważnie służą pomocą w zakresie dekorowania stołu. Często wykonanie czynności związanych z planowaniem wystroju stołu, architektury nakrycia i dekoracjami wchodzi w zakres usługi. Decydując się na pomoc cateringu wraz z przygotowaniem dekoracji stołowych, będziemy mieć pewność, że w sposób najlepszy z możliwych będą one korespondować z zastawą oraz sposobem podawania potraw.

Dekoracje na przyjęciach z wybranym stylem wiodącym

Jeżeli naszym marzeniem jest zorganizowanie urodzin, rocznicy lub wesela w danym stylu, często to właśnie on w przeważającym stopniu determinuje wygląd dekoracji znajdujących się na stołach. Wśród najbardziej rozpoznawalnych styli, na które decydują się organizatorzy przyjęć, można wymienić:

  • boho – dominują tutaj silne nawiązania do natury, a także dodatki takie jak makramy, frędzle, koronkowe bieżniki, trawy pampasowe oraz drewniane podkładki na stół;
  • glamour – na który można zdecydować się w wariancie jasnym (weselnym) oraz ciemnym (np. sylwestrowym). W tym stylu wybiera się kolor dominujący, a kluczowe są metaliczne dodatki w kolorze złota, srebra lub różowego złota. Na miejscu są też duże bukiety oraz kryształowe żyrandole;
  • romantyczny – gdzie wykorzystuje się różowe i białe tiule, delikatne polne kwiaty, drzewka szczęścia oraz ogromną liczbę świec, lampek LED, kaskad ze światełek czy innych dekoracji z falbanami i fantazyjnie poupinanymi elementami materiałowymi.

Dekoracje okolicznościowe

Nierzadko podczas przyjęć stosuje się także dekoracje okolicznościowe, które nawiązują do konkretnej okazji lub okresu w ciągu roku. Wśród tego rodzaju akcesoriów wymieniamy dodatki:

  • komunijne – gdzie dominuje barwa biała, czasami połączona ze złotymi dodatkami i białymi lub kremowymi kwiatami;
  • sylwestrowe – w których prym wiedzie brokat i metaliczne akcenty. Najczęściej spotykamy tutaj białą zastawę, ale ciemne np. czarne lub granatowe obrusy;
  • wigilijne – tutaj podstawową paletę barw stanowi biel, czerwień oraz zieleń. Wśród klasycznych dekoracji wymienia się wieńce, świerkowe gałązki oraz świece;
  • urodzinowe – tutaj dopuszczalne jest mieszanie wszystkich kolorów, szczególnie jeżeli solenizant ma naście lat.

Niezależnie od wybranego stylu, kolorów dominujących czy też okazji, z jakiej urządzamy przyjęcie, warto pamiętać o tym, że zarówno catering, jak i zarządcy obiektu, który wynajmujemy, z pewnością pomogą podczas organizowania dekoracji, by w dniu wydarzenia wszystko było dopięte na ostatni guzik.