Zabawy weselne to dla niektórych obowiązkowy punkt każdego wesela. Wybierając je, warto jednak kierować się dobrym smakiem, by nie wprawiać gości w zażenowanie lub zakłopotanie. Dowiedz się, jakie zabawy weselne zaproponować zaproszonym, by wszyscy świetnie się bawili.

Jakie gry weselne dobrze się sprawdzają?

Warto pamiętać, że jeżeli nie chcemy organizować zabaw weselnych, nie musimy tego robić. Zdarza się, że gdy weselne kojarzą się z uczuciem zażenowania, a część osób nie chce w nich uczestniczyć. Rozrywki na wesele można zapewnić w całkowicie inny sposób – organizując ciekawe pokazy, wynajmując food trucki czy tworząc kąciki fotograficzne.

Coraz większą popularność zdobywają kreatywne zabawy weselne, takie jak weselne bingo, szachy lub warcaby XXL. Ale dobrze sprawdzają się też gry, takie jak Scrabble czy Jenga pozostawione w specjalnej strefie chilloutu.

Z kolei dla dzieci warto przygotować kącik malucha, w którym można zorganizować malowanie twarzy, robienie zwierzątek z balonów, plecenie wianków, puszczanie baniek czy popularnych ostatnio slime’ów. Dzieci lubią także grę w Twistera. Jeżeli planujemy zaprosić więcej młodych gości, dobrym pomysłem będzie wynajęcie animatora. W innym przypadku można ustawić w jednym z kątów sali mniejszy stolik, zabawki, kolorowanki i inne drobiazgi, które mogą przynieść odrobinę radości najmłodszym.

Jakie są popularne zabawy na wesele?

Jeśli chcemy, aby na weselu pojawiły się zabawy, warto sięgnąć po te najbardziej popularne. Niestandardowe zabawy weselne nie są złym pomysłem, ale wiążą się z tym, że ich zasady trzeba bardzo dobrze wytłumaczyć. Nie może to zająć zbyt wiele czasu, aby zdołać utrzymać uwagę gości. Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest wykorzystanie prostych zabaw, które znane są przynajmniej części zaproszonych.

Weselne gry powinny być zabawne i w takiej ilości, aby nie zanudzić gości. Zazwyczaj rekomenduje się 3, maksymalnie 4 gry na wesele, zorganizowane bezpośrednio po sobie lub w odstępach czasowych.

Niech będzie pysznie na Twoim weselu!

Zapewniamy smaczne dania i profesjonalną obsługę

Weselne zabawy – propozycje

Ale przejdźmy do konkretów – oto 7 propozycji popularnych zabaw weselnych.

Jedzie pociąg z daleka

Pociąg to jedna z najpopularniejszych zabaw weselnych (i nie tylko), w której goście ustawiają się w „wagoniki” i tańczą do piosenki „Jedzie pociąg z daleka”, zbierając kolejnych uczestników do tytułowego pociągu i tym samym przyłączając ich do zabawy.

Przedstawiony wariant zabawy to wersja najbardziej podstawowa, która doskonale radzi sobie ze zintegrowaniem gości. Rozszerzonym wariantem jest zatrzymywanie „pociągu” i puszczanie piosenek, do których goście wspólnie tańczą. Mogą to być piosenki nawiązujące do różnych krajów lub kultur, a przed przystankiem wodzirej informuje gości, do jakiego państwa dojechali.

Wspólne zabawy taneczne

Wspólne tańczenie poloneza lub walca to także świetny pomysł na zabawę weselną z klasą. Coraz większą popularnością cieszy się również uwielbiana przez wszystkich belgijka. Jej choreografia jest tak prosta, że już po około 30 sekundach wszyscy zebrani potrafią ją tańczyć. Ponadto zazwyczaj większość gości już zna ten taniec i miało okazję tańczyć go wcześniej.

Potrawy z całego świata

Do tej zabawy trzeba znaleźć wszechstronny i elastyczny catering na wesele. Konieczne będzie przygotowanie małych przekąsek nawiązujących do różnych kultur – dobrze sprawdzą się mini hamburgery, szaszłyki, sushi, tacos, hummus, satay, corn dogi czy sajgonki. Osoby biorące udział w zabawie dobierają się w pary i zamykają oczy, a następnie są im serwowane rozmaite pyszności. Osoby degustujące muszą zgadnąć, z jakiego kraju pochodzi przekąska.

Te same przekąski powinny znaleźć się na wyposażeniu zimnej płyty – z pewnością osoby, które nie będą brały udziału w zabawie, także chętnie spróbują specjałów z całego świata.

Quizy, teleturnieje oraz koło fortuny

Równie popularne są zabawy weselne z quizami w roli głównej. Można zorganizować niewielki teleturniej, kompletując drużyny złożone z kilku osób. W innej wersji na pytania odpowiada wyłącznie Para Młoda. Pytania zawsze dotyczą nawyków nowożeńców, a zadaniem udzielających odpowiedzi jest odgadnięcie czy nawyk bardziej pasuje do Panny, czy Pana Młodego. Większość firm lub wodzirejów organizujących przyjęcia często proponuje personalizowane koła fortuny, na których można umieszczać dowolne zadania lub pytania do osób biorących udział w zabawie.

Przechodzenie pod sznurkiem

Przechodzenie pod sznurkiem to kolejna zabawa weselna, która dostarczy sporo radości, a jest przy tym niesamowicie prosta. Polega na tym, że w sali powinny ustawić się dwie osoby trzymające pałeczkę lub napięty sznurek. Goście dobierają się w pary i tańczą, a na sygnał kolejno przechodzą pod sznurkiem, który jest regularnie obniżany. Jeżeli para dotknie sznurka lub rozdzieli się w momencie przechodzenia pod nim – odpada.

Zgadywanki ze wspomnieniami

Kolejna zabawa weselna spośród naszych propozycji polega na tym, że w czasie specjalnie wyznaczonej przerwy goście muszą zapisać na karteczkach wspomnienie z Parą Młodą. Następnie zapisane bileciki umieszczają w pudełku, a Nowożeńcy wychodzą na środek, losują i odczytują treść kartek na głos — teraz mają za zadanie zgadnąć, do kogo należał los.

Wstążki zamiast rzucania bukietu

Ostatnia propozycja to modyfikacja zabawy oczepinowej. Panna Młoda zamiast rzucać welonem lub bukietem może na czas zabawy przypiąć do bukietu kolorowe wstążki. Każda kobieta, która bierze udział w tej grze, chwyta po jednej z nich. Panna Młoda z zamkniętymi oczami odcina kolejne wstążki – wygrywa osoba, która trzyma ostatnią z nich.