Małe przyjęcia weselne zdecydowanie mają swój urok, między innymi dlatego, że pozwalają spędzić czas wyłącznie z osobami najbliższymi. Organizacja wesela do 25 osób, 30 czy 50 gości jest nieco prostsza i tańsza niż przygotowanie hucznego wesela, ale mimo wszystko trzeba zmierzyć się z pewnymi trudnościami. Dowiedz się, jak zorganizować przyjęcie weselne do 50 osób.

Zalety – wesele do 50 osób

Za niewielkie przyjęcia weselne uznajemy te, które nie przekraczają łącznie około 50 osób z obu rodzin. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim małe przyjęcie to mniejsze koszty. Wynajmując niewielką salę, nie zapłacimy za nią kilkunastu tysięcy. Taka sama zasada panuje w przypadku dań na wesele. Płaci się zazwyczaj za talerzyk, zatem im mniejsza liczba osób na weselu, tym niższe będą koszty cateringu weselnego.

Największymi zaletami jest jednak to, że Para Młoda zna wszystkich gości i może poświęcić im odpowiednią ilość czasu – na małym weselu nie spotkamy się z kolejkami na ponad setkę osób, żeby złożyć nowożeńcom życzenia.

Kameralne wesela to niepowtarzalny, uroczy klimat, spokój i zadowolenie wszystkich gości. Większość osób zna się pomiędzy sobą, zatem nie jest skrępowana sytuacją, w jakiej się znalazła i nie martwi się o dobrą zabawę. Również nowożeńcy mają dużo większą dowolność w doborze sali, dań, muzyki czy atrakcji – jeśli wszyscy są ze sobą blisko, nikt nie będzie oceniał ani podważał ich wyborów, ponieważ najważniejsza jest wówczas zabawa. Można całkowicie zapomnieć o sztucznych, wymuszonych uśmiechach i small talkach z osobami, których nie widzieliśmy od ponad 10 lat.

Jak zorganizować wesele na 30 – do 50 osób?

Organizując nawet najmniejsze wesele na 30 osób trzeba zadbać o:

  • zaproszenia i winietki,
  • harmonogram wesela,
  • rezerwację sali,
  • fotografa,
  • catering,
  • dekoracje,
  • muzykę,
  • ewentualne atrakcje dodatkowe,
  • podziękowania dla gości.

Potrzebne będą też oczywiście stroje dla Pary Młodej, obrączki czy podkładka na nie, jednak w niniejszym artykule skoncentrujemy się na kwestiach związanych z organizacją samego wesela.

Zaproszenia, winietki oraz całą pozostałą papeterię ślubną warto zamówić w jednym miejscu, by wszystkie elementy były ze sobą spójne. Najlepiej zrobić to ze sporym wyprzedzeniem. Żeby jednak móc zrealizować zamówienie, firma musi posiadać personalia wszystkich gości – również osób towarzyszących. Najczęściej harmonogram wesela zamawia się w tym samym miejscu, co papeterię, jednak można zdecydować się też np. na drewniane tablice z grawerem. Zanim zabierzemy się za organizację wszystkich omawianych rzeczy, dla samego siebie można zaopatrzyć się w wedding planner – może mieć on formę aplikacji na telefon lub papierowego organizera. W cenie są ostatnio również usługi osób, pomagających zorganizować wesele, jednak w przypadku tak małych przyjęć przeważnie nie są one potrzebne.

Nawet organizując wesele na 50 osób, trzeba zadbać o kilka podstawowych kwestii takich jak sala, catering, fotograf oraz ceremonia w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Należy dograć dostępność terminów we wszystkich tych miejscach. W przypadku ślubów kościelnych trzeba zarezerwować termin przynajmniej 3 miesiące wcześniej, ale im szybciej to zrobimy, tym lepiej. W urzędzie stanu cywilnego musi to być minimum miesiąc i jeden dzień, a maksimum – pół roku. Planując ślub najlepiej wytypować kilku różnych fotografów, których portfolio nam się podoba, ponieważ często wybrane daty mają już zajęte.

W dalszej kolejności zajmujemy się cateringiem. Trzeba dobrać firmę, która współpracuje z daną salą lub obsłuży małe przyjęcie weselne odbywające się w dowolnym innym miejscu. Serwowane dania i ich składy również trzeba omówić wcześniej. Czasami istnieje możliwość wcześniejszego skosztowania specjałów szefa kuchni. Warto pamiętać też o zapytaniu wybranej firmy gastronomicznej o to, czy zajmują się również tortami oraz o możliwość wcześniejszej degustacji ciasta.

Dekoracje i muzyka to kolejny krok, który już powoli zbliża Młodą Parę do dnia ślubu i wesela. Powinny być dopasowane przede wszystkim do stylu wesela i charakteru miejsca, w którym się ono odbywa. Niekiedy firmy wynajmujące sale decydują się wziąć obowiązek ich udekorowania na siebie. W zakresie muzyki do wyboru mamy zespół lub DJ-a – to, którą z tych opcji wybierzemy, zależne jest od naszych preferencji. Można też zdecydować się na skomponowanie playlisty wspólnie z najbliższymi. Jeśli każdy z gości będzie mógł zaproponować Parze Młodej 2-3 piosenki, które chciałby usłyszeć na weselu, poczuje się nie tylko doceniony, ale też świetnie będzie bawił się w ich rytmie.

Atrakcje dodatkowe na wesele mogą być różne – od pokazów ogni sztucznych, przez lasery, gotowanie na żywo i food trucki, aż po kąciki ze zdjęciami, sushi bary i sommelierów. Decydując się na nie, trzeba omówić czas obecności danej atrakcji na weselu oraz wynegocjować cenę tak, by była ona opłacalna w przypadku małego wesela.

Zatroszczyć trzeba się także o podziękowania dla gości. W zależności od stylu wesela mogą to być probówki z herbatą, makaroniki, ręcznie robione kosmetyki, alkohol czy ciasta.

Niech będzie pysznie na Twoim weselu!

Zapewniamy smaczne dania i profesjonalną obsługę

Jak serwować dania i jakie propozycje powinny znaleźć się w menu?

Można zdecydować się na jedną z dwóch form obsługi gości – podawanie im nałożonych dań lub wystawienie potraw na stół i zachęcenie gości do samodzielnego nakładania sobie jedzenia. Druga opcja pozwala ograniczyć wyrzucanie żywności, jednak jest nieco mniej oficjalna.

Catering weselny musi być dopasowany nie tylko do potrzeb gości, ale również charakteru miejsca, w którym organizujemy przyjęcie. Większość Par Młodych decyduje się na postawienie na klasykę w postaci dań tradycyjnych kuchni staropolskiej z nowoczesnym akcentem. Na miejscu jest też ustalenie z kucharzem przynajmniej kilku propozycji bezmięsnych. Najlepszym pomysłem na komponowanie menu weselnego jest kontakt z kucharzem wybranego cateringu – ten najlepiej wie, co aktualnie podaje się na weselach, jakie będą sezonowe owoce i warzywa do dyspozycji oraz jak zaspokoić potrzeby wszystkich gości. W LaStrada Catering znajdziesz specjalistów w zakresie żywienia na weselach, którzy skomponują mniej lub bardziej wystawne menu i doradzą, co wybrać, by osiągnąć zamierzony efekt.

Jakie są koszty małego wesela?

Organizując wesele do 50 osób, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim wielkość sali. Bezcelowe będzie wynajmowanie całego dworku, podczas gdy prawdopodobnie do dobrej zabawy wystarczy nam tylko jedna z ich ogromnych sal. Wybór miejsc oddalonych nawet tylko kilkanaście kilometrów od największych miast w Polsce z pewnością pozwoli ograniczyć nieco koszty wesela.

Cena średnio wystawnego wesela na 50 osób to zazwyczaj między 20 a 50 tysięcy złotych. Warto jednak zauważyć, że można z powodzeniem zorganizować małe wesele zarówno za 7 tysięcy, jak i za 100 tysięcy złotych. Obecnie najczęściej Para Młoda finansuje swoje wesela w całości, a to na co się zdecyduje, w dużej mierze warunkuje koszty całego wydarzenia. O ile obrączki, suknia czy garnitur przeważnie są konieczne, o tyle nie zawsze musimy decydować się na samochód do ślubu, multum atrakcji czy księgę gości. Podczas planowania wesela najlepiej zrobić tabelkę z przybliżonym kosztem każdej z usług, które rozważamy. Inaczej łatwo stracić kontrolę nad wydatkami.